Płaszcz dopasowany do figury

W sezonie jesienno-zimowym płaszcz to jeden z niezbędnych elementów garderoby – elegancki i prawidłowo dobrany do sylwetki będzie służył nam nawet przez kilka lat. Kupując odzież wierzchnią, nie zawsze warto kierować się modowymi trendami, ale postawić na klasyczne modele, które podkreślą atuty figury. Styliści najczęściej przyporządkowują kobiece sylwetki do czterech podstawowych typów: klepsydry, gruszki, jabłka i papryki. Warto wykorzystać wskazówki, które opracowali dla każdego z nich, bo pozwoli nam to bardziej świadomie wybrać jesienny płaszcz, nie ulegając wyłącznie jego imponującemu wyglądowi na sklepowym manekinie.

Figura gruszka

Panie o sylwetce typu gruszka narzekają na zbyt szerokie uda i biodra, które nie współgrają ze szczupłym tułowiem. Najważniejsze jest zatem wyrównanie tych proporcji dzięki ubraniom – płaszcze z pagonami, kieszeniami na piersiach lub ozdobnymi kołnierzami znakomicie odwrócą uwagę od masywnego dołu sylwetki. Długość powinna sięgać maksymalnie kolana, wskazane będą także modele o kształcie litery A.

Figura klepsydra

Ten typ sylwetki uważa się za najbardziej kobiecy i proporcjonalny – pełne biodra i biust oraz wąska talia to niewątpliwe atuty, które warto podkreślić strojem. Jesienny lub zimowy płaszcz powinien posiadać pasek, by zaakcentować talię – podobną funkcję mogą pełnić także ukośnie wszyte kieszenie lub zapięcie na jeden guzik.

Figura jabłko

Okrągła sylwetka to problem dla wielu pań. Jednak kobiety o sylwetce jabłka bardzo często posiadają zgrabne, szczupłe nogi, które warto podkreślić. Płaszcz nie powinien przyciągać uwagi na górne parcie ciała, dlatego najlepiej by miał klasyczny krój i raczej ciemny kolor. Trapezowy kształt, lekko podwyższony stan lub głęboki żakietowy dekolt to rozwiązania, na które także mogą sobie pozwolić panie o takiej budowie. Płaszcz powinien sięgać do kolan, by wyeksponować nogi i nie obciążyć wizualnie sylwetki.

Figura papryka

Prostokątna sylwetka dzięki odpowiednio skrojonym ubraniom może nabrać kobiecych krągłości. Dobierając płaszcz najlepiej wybierać modele, które zaakcentują talię oraz sprawią, że biodra będą wydawały się szersze. Pasek, poszerzany dół oraz dekolt w kształcie litery V to najbardziej pożądane elementy dobrego płaszcza, może być on także ozdobiony marszczeniami lub ozdobnymi guzikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *