Wybielanie zębów – prawdy i mity. Część I.

Każdy z nas pragnie mieć nie tylko zdrowe zęby, ale i białe. Wyglądają one estetycznie i ładnie, gdy się uśmiechamy. Niestety niektóre produkty spożywcze, tj. kawa, mocna herbata, zmieniają kolor naszych zębów w różne odcienie żółtego. Sposobem na przebarwienia zębów jest wybielanie. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wybielaniu warto znać niektóre fakty i mity na jego temat.

Wybielanie szkodzi zębom

PÓŁPRAWDA. Wybielanie szkodzi zębom, ale TYLKO niewyleczonym! Przed zabiegiem wybielania zębów należy skonsultować się ze stomatologiem, który wykluczy wszelkie przeciwwskazania do tego zabiegu. Wybielanie chorych zębów, niedoleczonych może spowodować jeszcze większe ich uszkodzenie, a w rezultacie nawet będzie konieczne ich wyrwanie. Ponadto podczas wybielania niedoleczonych zębów jest prawdopodobieństwo, że będziemy czuć ból, a zęby staną się wrażliwe na zimne i gorące produkty spożywcze. Nie należy wybielać zębów na własną rękę. Przed wybielaniem trzeba wyleczyć także wszelkie stany zapalne dziąseł i jamy ustnej.

Zgrzytanie zębami jest przeciwwskazaniem do wybielania

PRAWDA. Bruksizm, czyli popularne zgrzytanie zębami jest jednym z przeciwwskazań do rozjaśniania zębów. Osoby cierpiące na tą przypadłość często nie wiedzą, że ją posiadają. Dopiero po zwróceniu uwagi przez drugą osobę uświadamiają sobie problem. Nocne zgrzytanie zębami niszczy szkliwo i może powodować nadwrażliwość zębów, a niekiedy może dojść nawet do ich połamania, czy ukruszenia. 

Gdy wrażliwe, uszkodzone żeby potraktujemy środkiem wybielającym możemy uszkodzić jeszcze bardziej szkliwo i odczuwać przy tym ból. Często dzieje się tak, gdy wybielanie odbywa się bez nadzoru lekarza stomatologa. Zgrzytanie zębami nie wyklucza całkiem z wybielania zębów. Przed zabiegiem należy jednak odbudować szkliwo, a także pozbyć się bruksizmu.

Wybielanie zębów powoduje nadwrażliwość

PRAWDA. Nawet u osób ze zdrowymi zębami może pojawić się nadwrażliwość na zimne i gorące posiłki, czy napoje. Może trwać około dwóch tygodni w przypadku wybielania nakładkowego lub dobę w przypadku rozjaśniania zębów w gabinecie stomatologicznym. Ta czasowa nadwrażliwość nie ma jednak wpływu na zdrowie zębów, a pojawienie się nadwrażliwości jest sprawą indywidualną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *