- Moda
- 25 maja 2020
Materiał na dobry sweter
Jesienią i zimą ciepły pulower to obowiązkowy element garderoby – modne są zarówno krótkie jak i długie modele, spokojnie mogące spełniać rolę sukienki. Kobiety lubiące ten element garderoby i posiadające kolekcję swetrów na pewno dostrzegają, że sweter swetrowi nierówny, a kluczowe znaczenie dla komfortu jego użytkowania ma materiał, z jakiego został wykonany.
Bawełna – wykonane z niej swetry przydadzą się raczej jesienią i wczesną wiosną, bo są dość cienkie i lekkie. Zaletą bawełny jest niewątpliwie łatwość pielęgnacji – ubranie wystarczy wyprać w pralce, bez obaw o jego stan.
Moher – specjalny rodzaj wełny nadaje ubraniom charakterystycznego wyglądu. Wykonany z niego sweter jest miękki, puszysty i naturalnie zmechacony. O moherowe swetry należy świadomie dbać – pranie powinno być przeprowadzane tylko ręcznie, w chłodnej wodzie z dodatkiem odpowiedniego płynu.
Wełna – wełniane swetry mają swoich przeciwników i zwolenników. Pierwszym przeszkadza charakterystyczne „gryzienie”, które może wywołać podrażnienia na wrażliwej skórze. Jednak tego rodzaju ubrania mają też zalety – wełna znakomicie trzyma ciepło. Podczas prania należy ostrożnie postępować z wełną – używać odpowiednich środków, letniej wody oraz nie suszyć swetrów na słońcu.
Angora – to jeden z rodzajów wełny, który uzyskuje się od królików angorskich. Delikatność i lekkość wykonanych z angory swetrów idzie w parze z właściwościami antyalergicznymi. Będzie to dobry wybór, jeśli nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do uczuleń. Podobnie jak w przypadku innych materiałów naturalnych podczas pielęgnacji ubrań należy zachować ostrożność i zapoznać się z zaleceniami producenta, by nie zniszczyć delikatnej angory.
Wełna merynosów – wykonane z niej ubrania to nowość na rynku, zyskała jednak sporą popularność. Szczególnie chętnie wykorzystują ją producenci odzieży sportowej, ponieważ ułatwia zachowanie komfortu termicznego ciała – w czasie mrozów grzeje, a w przypadku wyższych temperatur chłodzi.
Akryl – to materiał syntetyczny podobny do wełny, który dobrze chroni przed chłodem. Jednak w tym miejscu kończą się jego zalety. Swetry wykonane z akrylu są co prawda tanie i łatwo dostępne, ale nie idzie to w parze z jakością ubrań. Bardzo często już po kilku praniach wyglądają na zmechacone lub rozciągnięte. Decydując się na zakup swetra wykonanego z akrylu trzeba zdawać sobie sprawę, że prawdopodobnie posłuży nam tylko przez jeden sezon.
Najnowsze Artykuły
- Uroda
- 7 czerwca 2020
Wybielanie zębów – prawdy i mity. Część I.
- Porady
- 6 czerwca 2020
Jak swetrem zamaskować wady sylwetki?
- Porady
- 1 czerwca 2020
Jak wygrać z trądzikiem?
Kategorie
- Męska bielizna 3
- Moda 6
- Porady 4
- Uroda 5